Apple Watch Kullanmaya Başlama (iPhone ile Eşleştirme ve İlk Ayarlar)

Merhabalar.
Bu yazımızda VoiceOver kullanarak bir Apple Watch ile iPhone'un nasıl eşleneceğinden bahsedeceğiz.
Öncelikle Apple Watch'un fiziksel yapısından bahsedelim:

Apple Watch Fiziksel Yapısı

Apple Watch'u elinize aldığınız zaman ön yüzünde ekrandan başka hiçbir şey yok. Yan tarafa geçince iki tane düğme sizi karşılayacaktır. Bir tanesi aynı zamanda çevrilebilen, bazı analog saatlerdeki ayarlama koluna benzeyen aynı zamanda basılabilen bir düğmedir. Bu düğme çevrildiği zaman bir listeyi kaydırma, ekranı büyütüp küçültme gibi bazı kısa yolları kullanmamızı sağlar. Apple bu düğmeye Digital Crown demektedir. Diğer düğme ise basınca Watch OS 3'ten itibaren dock'u gösteren, daha eski sürümlerde arkadaşları gösteren, basılı tutunca saati açma veya kapatma işlerinde kullanılan bir düğmedir. İki kez basınca Türkiyede olsaydı Apple Pay hizmeti başlayacaktı.
Apple Watch'un diğer yan tarafında hoparlör ve mikrofonun yanı sıra Apple Watch Series 2 ve Series 3'te mikrofonun yanında hava deliği diye bir şey daha bulunuyor. Ancak bu deliğin ne işe yaradığıyla ilgili her hangi bir şey bilmiyorum..
Watch'un arkasında üst ve alt tarafında iki düğme var. Bu düğmeler kordon değiştirilirken kullanılır. Tam ortadaki çıkıntılı alan kalp atışı ölçümünde cildimizle temas etmesi gerekir ve şarj edilirken burası kullanılır.

iPhone ile Eşleme

Apple Watch'u bileğinize tam oturacak ama cildiniz nefes alabilecek şekilde takın.
Saati açmak için yandaki düğmeye Digital Crown'ın altındaki basılı tutun.
Apple Watch'un açılması biraz uzun sürüyor. Yaklaşık üç dakika kadar bekledikten sonra Digital Crown'a üç kez basarak Voice Over'ı açmaya çalışın. Eğer Voice Over on şeklindeki İngilizce uyarıyı duyarsanız, şu yöntemlerden birini yapın:Eğer iPhone aygıtınız iOS 11 veya daha yenisini çalıştırıyor'sa ve saatinizde "Brink iPhone near Apple Watch" gibi İngilizce bir cümle ve sonrasında da farklı dillerde cümleler duyarsanız ve eski usül ayarlama yapmak isterseniz İnfo düğmesine doğru sağa kaydırın ve çift dokunun. Eşlemeyi başlat düğmesi ekranından sonrası aynıdır.
Yeni yöntem şöyledir:
iPhone'unuzu saatinize yaklaştırdıktan ve kilidini açtıktan sonra çıkan ekranda sürdüre basın. Apple Watch uygulaması açılıp kamera ekranını açacak ve saatte de eşleme animasyonu çıkacaktır. Bu ekranlarda VoiceOver İngilizce konuşabilir; ama eşleme tamamlandıktan kısa bir süre sonra Apple Watch dili iPhone diliyle eşleşecektir.
Eğer diğer yöntemi kullanacaksanız şunları yapın:
Parmağınızı sağa sola kaydırarak Türkçe'yi bulmaya çalışın. Dolaşım iOS'e benzer. Türkçe seçiliyken çift dokunun. Pil azaldı uyarısı alırsanız, saati çıkarın ve şarj cihazını ayarlayın .
Apple Watch manyetik şarj kablosunu güç adaptörüne, onu da bir prize takın. Kablonun arkasındaki manyetik yüzeyin çukur ucunu Apple Watch'un arkasındaki çıkıntılı yere dokundurun. Mıknatıslar hizalanır ve ekrandaki ileti kaybolur.
Şimdi İPhone'unuzda Watch uygulamasını açın. Yerini değiştirmediyseniz, ikinci sayfada bulunur. Bu uygulamayı çift dokunarak açın.
Apple Watch üzerinde eşlemeyi başlat düğmesini bulun ve çift dokunun.
iPhone üzerinde de aynısını yapın.
Apple Watch'u kameraya tutun ekranı görünür. Otomatik eşlemeyi deneyebilirsiniz, fakat daha iyi bir yol var: iPhone ekranının en altında "Apple Watch'u elle eşle" düğmesi bulunur. Buna çift dokunun. Apple Watch üzerinde aynı düğmeye çift dokunun ve fiske hareketleriyle Apple Watch'un sayısal adını okutun ve İphone üzerinde aynı adı bulun ve çift dokunun.
Saat üzerinde tekrar sağa sola kaydırın ve kodu bulun. Sonra İphone'da aynı kodu yazın ve bekleyin.
Apple Watch eşlendi mesajını duyunca sağa kaydırın ve Apple Watch'u ayarla düğmesine çift dokunun. Bir yedeğiniz varsa yedekten geri yükle de diyebilirsiniz.
Bir iPhone ayarlamasındaki sorulara benzer şeyleri bulacaksınız.
Parola ekranına gelince ve parola ayarlaya basınca, Apple Watch üzerinde sayısal bir parola girmeniz istenecektir. Sonrasında da iPhone'unuzun kilidi açılınca Apple Watch'un da kilidinin açılıp açılmayacağına saat üzerinden karar vermeniz istenecektir. Bu özellik sadece Apple Watch takılıysa çalışacaktır.
Aktiviteyi ve Watch Series 3'ün hücresel modeli için hücreseli de ayarlayabilirsiniz.
Apple Watch iPhone ile eş zamanlanır.
İşlem bitince bir uyarı alırsınız ve saatinizi keşfetmeye başlayabilirsiniz.
Apple Watch'u başlatmak için Digital Crown'a basın.
iPhone'da tamama basarak ayarlamayı bitirin.
Artık bu uygulamadaki saatim bölümünden saat ayarlarını yapabilirsiniz.

saat Üzerine İlk Bilgiler

Saat ekranında saat kadranı görüntülenir.
Sağa sola kaydırarak kadran öğelerini keşfedebilirsiniz.
Kadran değiştirmek için ekrana sertçe basın ve sağa sola kaydırın. Bir kadran seçmek için çift dokunun. Kadranı özelleştirmek için (her kadran desteklemez) parmağınızı aşağı doğru kaydırın ve çift dokunun. Ekranda özelleştirmek istediğiniz ayarı bulun ve yukarı aşağı kaydırın veya Digital Crown'ı çevirin. İşiniz bitince Digital Crown'a basın. Sayfalar arası geçiş yapmak için üç değil iki parmağınızla kaydırın.
Ekranın kolunuzu kaldırınca uyanmasını istemiyorsanız, iPhone'daki Watch uygulamasında, saatim sekmesinde, genel ve ekranı uyandır içinden kol kaldırıldığında uyandır seçeneğini kapatın.
Saat üzerinde ana ekrana gelmek için Digital Crown'a basın. Siri için basılı tutun. Dock'u göstermek veya gizlemek için yan düğmeye basın. Kapatma sürgüleri için basılı tutun. Gücü kapat, Apple Watch'u kapatır. Tıbbi kimlik, iPhone'daki sağlık uygulamasında ayarlanan tıbbi kimliği gösterir. Acil sos, bulunduğunuz bölgedeki acil servisi (112) arar. Bu düğme hemen çalıştığı için deneme amaçlı basmayın. Ayrıca, saptanmış ayarlarda açık olarak gelen bir özellikten dolayı yan düğmeye uzun süre basılı tuttuğunuzda bir sayaç ve sonrasında acil servisler aranır. Bunun olmaması için iPhone'da Watch uygulamasının saatim kısmından genele ve acil sosa girip otomatik arama için basılı tut ayarını kapatabilirsiniz.
Cihazı kilitlemek için saati kolunuzdan çıkartın. Eğer bilek algılama kapalıysa saat kadranından denetim merkezine geçmek için iki parmağınızla yukarı kaydırın ve kilit düğmesini bulup çift dokunun. Bilek algılama açıksa veya parolanız yoksa bu düğmeyi görmezsiniz.
Umarım yardımcı olmuştur. Hepinize erişilebilir günler dileriz.

Kategori: