Apple watch erişilebilirlik seçenekleri


Bu makale engelli bireylerin Apple Watch erişilebilirlik seçenekleri hakkında bilgi edinmeleri için Apple erişilebilirlik sayfasından yararlanılarak oluşturulmuştur.

Küçük bir ekran. Büyük bir adım.

Farklı düzeylerde pek çok görme bozukluğu var. Bu yüzden Apple Watch, sahip olduğu VoiceOver ve XL saat kadranı gibi çeşitli özelliklerle, aygıtınızdan en iyi şekilde faydalanabilmenizi sağlıyor.

VoiceOver

VoiceOver, Apple Watch’taki hoparlörü kullanan, hareket tabanlı bir ekran okuyucusudur. Ekranınızda neler olup bittiğini öğrenmenizi sağlar ve onu göremeseniz bile ekranda gezinmenize yardımcı olur. Apple Watch’taki VoiceOver, yerleşik uygulamalarla uyumludur ve desteklenen 14 dilde kullanılabilir.

Font Ayarlama

Büyük Dinamik Font’u etkinleştirerek, Mail, Mesajlar ve Ayarlar gibi çeşitli Apple Watch uygulamalarının metin boyutunu büyütebilir, böylece metinleri daha rahat okuyabilirsiniz. Dilerseniz, Kalın Metin ayarını seçerek pek çok yerleşik uygulamadaki metinleri kalınlaştırabilirsiniz de.

Büyütme

Apple Watch ile, Digital Crown’u kullanarak içeriklerinizi büyütmek ve ekranda satır satır gezinmek çok kolaydır. Özgün boyutu 15 katına kadar çıkarabilen Büyütme özelliği, Apple Watch’un sunduğu her şeyi keyifle kullanabilmenize yardımcı olur.

Gri Tonlu

Eğer renklerle ilgili bir görme bozukluğunuz varsa, Apple Watch ekranında gri tonlamayı etkinleştirebilirsiniz. Filtreyi ayarladıktan sonra bu ayarlar tüm sisteme uygulanacağı için, Ana Ekran’da, uygulamalarda ve daha birçok yerde yalnızca grinin tonlarını görürsünüz.

XL Saat Kadranı

Apple Watch, değiştirebileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz çok sayıda saat kadranına sahiptir. Bunlardan biri de, tüm ekranı kaplayan rakamlarla saati görmenizi kolaylaştıran XL saat kadranıdır.

Saydamlığı Azalt

Uyarılar, Siri ve Bakışlar gibi özellikler için, arka planın saydamlığını azaltarak Apple Watch ekranının kontrastını artırabilirsiniz.

Açık/Kapalı Etiketleri

Ayarlarınızın açık veya kapalı olduğunu daha kolay anlayabilmek için, Apple Watch’ta açık/kapalı düğmesinin yanında ek bir etiket gösterilmesini seçebilirsiniz.

Hareketi Azalt

Hareketi Azalt özelliğini etkinleştirdiğinizde, Ana Ekran’daki simgelerin hareketleri gibi bazı ekran öğeleri daha basit ve gezinme hareketlerinizle daha doğrudan ilişkili hale gelir.
.

Erişilebilirlik standart.

İşitme kaybı olan kullanıcılar için destekleyici teknolojiler, Apple Watch’ta standart olarak bulunur. Bu sayede hiçbir ek yazılıma gerek duymadan en sevdiğiniz içeriklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Mono Ses

Bir kulağınız duymuyor veya az duyuyorsa, Bluetooth kulaklık kullanırken bazı sesleri kaçırabilirsiniz. Bunun nedeni, stereo kayıtlarda sol ve sağ kanaldaki ses kayıtlarının farklı olmasıdır. Apple Watch, bu iki ses kanalını her iki kulakta birden çalabilmenizi ve istediğiniz kulakta daha yüksek ses elde etmek için ses dengesini ayarlayabilmenizi sağlayan Mono Ses özelliğini destekler. Bu sayede, istediğiniz ayarı istediğiniz gibi yapabilirsiniz.
.

Taptic Engine

Apple Watch ile, teknolojiye insan dokunuşunu kattık. Apple Watch’un içinde, dokunma hissi yaratan geri bildirimler üretmek için kullanılan, Taptic Engine adını verdiğimiz bir lineer uyarıcı bulunur. Her bildirim geldiğinde, bileğinizde hafif bir dokunuş hissedersiniz. Dilerseniz, Dikkat Çeken Dokunuş özelliğini etkinleştirerek, bazı genel uyarıları önceden alabilirsiniz. Böylece mesajları, mail’leri ve diğer önemli etkinlikleri hiçbir zaman kaçırmazsınız.

Kategori: