Apple tv-erişilebilirlik özellikleri

Bu makale kullanıcıların Apple Tv içerisindeki erişilebilirlik seçeneklerini keşfetmeleri için
Apple'ın
sayfasından derlenmiştir.

Görme desteği büyük ekranla büyüyor.

Yeni Apple TV, hiç görmeyen veya az gören kişiler için VoiceOver ve Büyütme gibi çeşitli özellikleri destekleyerek TV’nizin sunduğu tüm eğlenceli içeriklerden tam anlamıyla yararlanmanıza yardımcı oluyor.

VoiceOver

Yeni Apple TV, Apple’ın ekran okuyucusu VoiceOver’ı destekler. Apple TV’nin desteklediği tüm dillerde kullanılabilen VoiceOver, TV’nizin ekranındaki her şeyi size tam olarak söyler ve komutları seçmenize yardımcı olur. tvOS sürümünde, hafifçe dokunma, dokunma ve rotor gibi yakından tanıdığınız birçok VoiceOver hareketi mevcuttur. Bu yüzden kolay ve doğal bir kullanım sunar. Apple TV’nizi kullanmaya başlar başlamaz VoiceOver’ı etkinleştirmek için, Menü düğmesine üç defa tıklayıp Apple TV’nin ilk kurulum aşamasında sağladığı yönergeleri izlemeniz yeterli.

Büyütme

Büyütme, yeni Apple TV’nin her yerinde kullanabileceğiniz yerleşik bir büyüteçtir. Normal boyutun 15 katına kadar ayarlanabilen Büyütme, çeşitli derecelerde görme güçlüğü yaşayan kullanıcılara yardımcı olabilir. Apple TV Remote’u kullanarak Büyütme’yi açabilir ve ekrandaki büyütülmüş içerikler arasında gezinebilirsiniz. Büyütme açıkken odaklanmış içeriğin seslendirilmesini sağlamak için Arama düğmesine çift tıklayın.

Kalın Metin

Apple TV arayüzündeki öğelerde metinlerin daha kolay okunmasını sağlamak için Kalın Metin’i seçin.

Kontrastı Artır

Film sayfalarında, menü sekmelerinde ve diğer yerlerde arka plan öğelerinin saydamlığını azaltarak ekrandaki kontrastı artırabilirsiniz. Ayrıca, odaklanmış içeriğin daha belirgin görünmesini sağlamak için yüksek kontrast imlecini açabilirsiniz.

Hareketi Azalt

Hareketi Azalt özelliğini açtığınızda, Ana Ekran’daki uygulama simgeleri arasında geçiş yapma ya da uygulamaları başlatma gibi bazı ekran eylemleri, görsel olarak daha sade bir hale gelir.

Erişilebilirlik Kısayolu

Erişilebilirlik Kısayolu’nu kullanarak VoiceOver ve Büyütme özelliklerini hızla açıp kapatabilirsiniz. Bu kısayol Apple TV’de etkinleştirildikten sonra, tercih ettiğiniz erişilebilirlik özelliklerine erişmek için Menü düğmesine üç defa tıklamanız yeterli.

İzlerken hiçbir kelimeyi kaçırmayın.

Gizli Altyazı ve SDH Desteği

Gizli altyazıyı destekleyen Apple TV sayesinde, hiç duyamayan veya zor duyan kişiler binlerce filmi keyifle izleyebilir. iTunes Store’dan film satın alırken veya kiralarken CC veya SDH simgesini aramanız yeterli. Hatta dilerseniz, altyazıları farklı yazı tipleri ve fontlar kullanarak özelleştirebilirsiniz.

Kategori: