Apple iOS 8 İşletim Sisteminin 10 Gizli Özelliği

Apple iOS 8 sürümü tamamen yeni özelliklerle geldi. Çok sayıda yeniliğin, iyileştirmenin ve geliştirmenin görüldüğü iOS 8 işletim sisteminde daha iyi fotoğraf düzenlemesi, daha akıllı bir klavye ve daha kolay sesli mesaj gönderme özellikleri sizi bekliyor. Fitness, egzersiz ve çeşitli sağlık uygulamalarının da eklendiği bu sürümde liste uzayıp gitmekte.

İşte iOS 8 Gizli Özellikleri

1. Kamera: Manuel Pozlama Kaydırıcısı

Evet, belki bunu bulmak biraz kolay olabilir ve fakat bu özelliğin inanılmaz derecede kullanışlı olduğunu belirtmeliyiz. iPhone’unuzun kamerası genellikle bir nesneye odaklanması için dokunduktan sonra doğru pozlama yapmak konusunda son derece iyidir. Fakat pozu yeterince iyi bulmadığınız zamanlarda ya da daha çok ayrıntı istediğinizde, sadece odaklama karesinin yanındaki güneş simgesine dokunarak pozlamayı daha aydınlık ya da daha karanlık yapabiliyorsunuz. Bunun derecesini ayarlamak için güneş simgesini yukarı ve aşağı kaydırmanız yeterli oluyor.

Bu ayarlamanın bir özelliği de kameranın AE/AF kilit modunda çalışabilmesi. Bu özellik, odaklanmaya çalışırken parmağınızı ekranda aşağı doğru kaydırdığınızda harekete geçiyor.

manuel pozlama kaydiricisi

2. Bataryayı Hangi Uygulamaların Kullandığını Görün

iOS 8 sürümünde hangi uygulamanın bataryayı daha çok kullandığını görebiliyorsunuz. Bu liste Ayarlar kısmında fark edilmesi biraz zor bir bölümde bulunmakta. Genel >Kullanım >Batarya Kullanımı şeklinde ilerleyerek bu bölüme ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada son 24 saat boyunca ya da son 6 gün boyunca hangi uygulamaların bataryayı daha çok kullandığını görmek de mümkün.

batarya_ios 8

3. Her Konuşmaya Eklenen Eklentileri Görün

iOS 8 sürümünde Mesajlar uygulamasına girdiğinizde Ayrıntılar şeklinde yeni bir bölüm göreceksiniz. Bu yeniliğin sunduğu en önemli avantaj görüştüğünüz kişilerle yaptığınız konuşmalarda alınıp gönderilen tüm eklentileri tek bir ekranda görmenizi sağlamasıdır. Burada gönderdiğiniz ve aldığınız fotoğrafları ve videoları görebilirsiniz. Bu arşiv, sizin mesaj geçmişinizi silmediğinizi varsayarak çalışmakta. Bununla birlikte, eğer cihazınızda daha çok boş alana ihtiyacınız varsa Ayrıntı görünümü size bir kolaylık sağlıyor. Bu bölüme girip silmek istediğiniz eklentileri sadece üzerine basılı tutarak silebiliyorsunuz. Bu sayede eklenti hem cihazınızdan hem de iCloud yedekleme kısmından siliniyor.

eklentiler ios 8

4. Daha Güçlü Bir Spotlight

Şimdiye kadar Spotlight özelliğini hiç kullanmamış olabilirsiniz. Fakat şimdi iOS ile beraber Spotlight’ı kullanma zamanı. Bir kere kullandıktan sonra bağımlısı olacağınızı iddia ediyoruz. Apple’ın dâhilî arama aracına herhangi bir ekranda iken parmağınızı ekran üzerinde aşağı doğru kaydırarak ulaşabilirsiniz. iOS 8 sürümünde yer alan Spotlight aracının şimdi inanılmaz derecede güçlü ve yardımcı olduğunu fark edeceksiniz. Spotlight size Wikipedia parçalarını, önerilen web sitelerini, iTunes ve App Store’dan içerikleri gösterir. Bu araçla mesaj geçmişinizde, e-postalarınız arasında ve hatırlatıcınız içinde arama yapmanız da mümkündür.

5. Safari İçinde RSS Akışı Görüntüleyin

RSS ölü değil! Hayır, Apple iOS 8 için RSS akışını da unutmamış. Favori web sitelerinizden akışları takip etmek için kolayca abone olabilirsiniz. Bu akışları Safari tarayıcınızda Paylaşılan Bağlantılar çerçevesindeki Twitter aktivitenizin yan tarafında izleyebilirsiniz. Yeni bir web sitesinin akışını eklemek de oldukça kolay. Safari tarayıcınızda takip etmek istediğiniz web sitesine girin ve sayfa işaretleme simgesine dokunun. @ sembolüne tıklayınca altta abonelikleri bulacaksınız. Bununla birlikte akışları yeniden adlandırmanız ya da özelleştirmeniz mümkün olmamakta. Akışı takip etmek ise yavaşlık yüzünden sizi biraz yorabilir. Bu da Apple’ın RSS yerine sosyal hesaplara biraz daha öncelik verdiğini gösteriyor.

safari rss akisi

6. iOS 8 Siri

Siri’nin hâlâ OK Google kopyası olduğu yönünde yorumlar bulunmakta. Fakat elbette bu yorumlar Siri’yi daha az kullanışlı yapmıyor. Artık sadece “Hey Siri” diyerek Siri’yi çalıştırabiliyorsunuz. Unutulmaması gereken bir nokta ise, bu özelliği aktifleştirmek için Siri uygulamasının ayarlarına girmeniz tabi ki. Ardından “Hey Siri” dediğinizde uygulama çalışacaktır.

Siri, konuşma sırasında çok fazla güç harcıyor. Zira iOS kelimeleri dinlerken doğru ifadeyi tahmin etmeye çalışıyor. Bu yüzden Siri sadece cihazınız şarjda iken çalışıyor. Araç içinde daha çok kullanılmasının sebebi de bu.

7. Safari Tarayıcıda Masaüstü Sitesi Tercihi

Mobil siteler her zaman kullanışlı gibi gelmiyor. iOS 8 sürümünde de bu düşünülmüş ve Apple Safari uygulamasında masaüstü sitesini tercih etme seçeneğini getirmiş. Daha önceki iOS sürümlerinde bu seçenek maalesef yoktu ve fakat Android işletim sisteminde uzun süredir böyle bir tercih bulunmaktaydı. Şimdi iOS 8 ile Safari tarayıcısında herhangi bir web sayfasında iken masaüstü sürümünü görmek istediğinizde görebileceksiniz. Bunun için URL ya da arama çubuğuna dokunarak onu aşağı doğru çekmeniz gerekiyor. Burada masaüstü sitesi iste seçeneğine dokunmanız yeterli.

8. Popüler Sitelere Çabucak Girin

Bu özellik iOS 8 sürümünde çok kullanışlı olan ve pek çok insanın fark etmediği bir şey. Eğer Safari tarayıcısının ayarlarına giderseniz orada Hızlı Web Sitesi Araması şeklinde bir özellik göreceksiniz. Bu tamamen yeni bir özellik. Bu özellik sayesinde ne zaman bir web sitesi arasanız Safari bunu hatırlayacak. Böylece arama çubuğuna örneğin, amazon yazdığınızda Safari size hızlıca amazon web sitesinde istediğiniz kelimeyi aramanızı önerecek.

9. İçerik Paylaşacağınız Yerleri Yeniden Düzenleyin

İlk kez iOS işletim sistemi size biraz daha kişiselleştirme ayarları sunuyor. Bu özellik sayesinde paylaşmak istediğiniz içerikleri hangi ortamda paylaşmak istediğinizi ve istemediğinizi belirlemek için ortamları yeniden düzenleyebiliyorsunuz. Yani örneğin, Pinterest kullanmıyorsanız bu paylaşma seçeneğini kaldırabiliyorsunuz.  Ayrıca hangi ortamı daha çok kullanıyorsanız onu en üste ve en az kullandığınızı da en alta taşıyabiliyorsunuz. Hatta bu ayarları Apple’ın kendi mesajlaşma uygulaması ve e-posta uygulaması üzerinde bile yapmanız mümkün. Bu ayarların yer aldığı bölüme ulaşmak için herhangi bir yerde karşınıza Paylaş menüsü geldiği zaman Daha Fazla simgesine dokunun ve listeyi kişiselleştirin.

10. Tıbbi Kimliğinizi Oluşturun

Belki de iOS 8 sürümünde gördüğümüz en önemli özelliği en sona sakladık. Bu basit özellik sizin hayatınızı kurtarabilecek derecede mühim olabilir. Abartmadığımızdan emin olun. Apple’ın sağlığa ve egzersize yönelik diğer özelliklerini kullanmayı planlamıyorsanız bile iOS 8 sürümünü cihazınıza yükledikten sonra bir Tıbbi Kimlik oluşturmanızı öneriyoruz. Bu kimlik, içinde sizin sağlığınızla ilgili önemli bilgilerin, acil durumda aranmasını tercih ettiğiniz kişilerin, alerji bilgilerinizin ve daha pek çok ayrıntının yer aldığı bir referanstır. Bu kimliğe kilit ekranında iken acil aramalar bölümüne girerek ulaşmak mümkün. Umarız ki acil yardım personeli iPhone cihazımızı bulduğunda buraya bakmayı akıl eder.

 

Kaynak:

http://www.mobil13.com/apple-ios-8-isletim-sisteminin-10-gizli-ozelligi-6933.html

Kategori: