iOse cihazlarda nasıl veri/pil tasarufu yapılır?

Merhaba arkadaşlar!
bu yazımda sizlere iOse cihazlarınızda veri( mobil ağ) ve pil( batarya) nızdan nasıl tasaruf yapıcağınızı anlatıcam.
1: veri kullanımını azaltma:
1: cihazınızdan ayarlar>hücresel bölümüne gidin hücresel veri ile kullanmak istemediğiniz uygulamaları kapatın
2: otomotik veri yedeklemeyi sadece wi-fi ile sınırlayın
iOse 10.3 veya sonraki sürüm kullananlar:
ayarlar> [adınız] >iCloud>iCloud drive bölümüne gidin.
iOse 10.2 veya önceki sürümünü kullananlar:
ayarlar>iCloud>iCloud drive bölümüne gidip ekranı en aşşağıya kaydırıp hücresel veriyi kullan seçeneğini kapallı hale getirin.
3: hem veri kullanımı,hemde pilden tasaruf:
1: ayarlar>genel>arka pilanda uygulama yenilemeyi kapatın.
4: hem veri tasarufu, hemde şarjın daha uzun gitmesi için:
ayarlar>pil bölümüne gidip düşük güç modunu açın yada "siriye deyin: Siri Düşük güç modunu aç.
bu seçenek, hem verinizden tasaruf yapıcak, hemde pilinizin daha uzun gitmesini sağlayacak.
not: cihazı düşük güç moduna verdiğinizde cihazı her şarja takışınızda pil gücü^%80 olduğunda düşük güç modu otomotik olarak kapanıcak.
sonra düşük güç modunu tekrar açmak için ister ayarlar> pil bölümüne gidin, isterseniz "siri-ye düşük güç modunu aç deyin.

Forum kategorisi: 

Ynt: iOse cihazlarda nasıl veri/pil tasarufu yapılır?

hücreseli kullanacak uygulamaları belirlemek ve yedeklemeyi kablosuz ağ ile yapma önerilerine tamamen katılıyorum. fakat, arka planda uygulama yenilemeyi ve cıhazı düşük güçte kullanmayı çok önermiyorum. şöyle ara bir formül bulunabilir, iOS 12 ile pil altında geniş istatistikler görebiliyoruz. yine ekran süresi ile de detaylı raporlar alabiliyoruz. bildirimlerini elle takip etmeye katlanabileceğiniz bazı uygulamaların arka plan yenilemesini kapatabilirsiniz. ayrıca konum servislerini kontrol ederek luzumsuz konum talep eden uygulamalar için de farklı senaryolar ayarlayabilirsiniz. dahası, ekran parlaklığını sıfırlayarak da belli bir tasarruf sağlanabilir belki. fakat, çok tatsız gelebilir ama, özellikle pil sağlığı 85 altına düşen aygıtlarda en iyisi pili değiştirmektir. bir de şunu kabüllenmek lazım, bir iPhone aldığınızda çok stabil ve sorunsuz bir işletim sistemine, geniş bir uygulama mağazasına ve diğer apple aygıtlarıyla muhteşem bir uyuma sahip olursunuz. fakat, yine aynı şekilde muadillerine göre zayıf bir bataryaya sahip olursunuz. sürümden sürüme veya kişisel optimizasyonla pilinizden alacağınız verim artmayacaktır. zira sorunun kökeni donanımsal.
saygılarımla...