iOS 8.3 beta ikiye dair ilk izlenimlerim

ios 8.3 beta ikiye dair ilk izlenimlerim
bu başlıktaki mail zincirini ben başlatmıştım. ancak sitede form oluşturarak konuların tartışılmasının daha işlevsel olacağı söylendi. diğer taraftan betaya dair problemler apple'ye bildirilirken form içeriğinde yararlanılabileceğini yazdı bbazı arkadaşlar.
o yüzden bu konuyu açıyorum.
betayı bir şekilde kurdum. öncelikle gerçekten daha önceki sorunlarımızda ciddi iyileşmeler var.
bazı sitelerde geri tuşunu kullandığımda veya Z çizerek önceki sayfaya geldiğimde safaride voice over donuyordu. bu cihazımdan mı kaynaklı diye düşünüp aynı siteleri iphone altıda da denedim. voice overin tepki hızı benim cihazım rağmen çok iyi olmasına karşın aynı sitelerde yine donuyordu voice over. ancak betayla donma ortadan kalkmış.
beşinci satırdaki uygulamaları taşıyamama sorunu da düzelmiş.
Braille klavyedeki Türkçeyle ilgili sıkıntılar giderilemekle birlikte artık daha stabil çalıştığını söyleyebiliriz klavyenin. hatta iki parmakla keilime silme de eklenmiş. yalnız Türkçe karakterlerin kısaltmasızda görünmemesi ve kısaltmalı modda bazı hece kısaltmalarının kelime ortasında kullanımlarının rakamların alttan yazılışı şeklinde algılanması sorunu -mesela öbek yazmak isterken 3-5-6yı kullandığımda boşluk bıraktığımda ö0k yazılmış oluyor ki bütün hece kısaltmalarında durum bu maalesef- olduğu yerde duruyor.
yallnız icloud saklama alanım ayarların bazı yerinde 1 GB bazı yerinde 5 GB olarak görünüyor. bu bana özgün bir problemmi yoksa betadanmı kaynaklı çözemedim.

Forum kategorisi: 

Ynt: iOS 8.3 beta ikiye dair ilk izlenimlerim

Ben iOS8.3 Beta 2 ile ciddi sorunlar yaşıyorum. Betadan dolayı sanırım, bazı programların 3G interneti görmediğini farkettim. Bunun yanında, Voice over bazen durduk yere gidiyor ve telefonu yeniden başlatmadan veya reset atmadan düzelmiyor. Başlangıçta aslında bu sorunlar yoktu ama, son birkaç gündür günde birkaç kez bu sorunları yaşar oldum.

Kendi izlenimlerimi yazayım:
Öncelikle Braille yazı alanındaki standart yazma biçiminde halen türkçe karakterler mevcut değil.
Uygulama çökmeleri veya donmalar nadir de olsa bende de yaşanıyor.
Bir diğer husus ki bunu artı olarak vereceğim, yazma alanlarında bir harf veya noktalama üzerinde durduğumuzda çıkan alternatiflerin ekrana gelme süresi uzatılmış, bu nedenden niyetiniz alternatif bir harf veya noktalamaysa buna daha rahat karar verebilmeniz adına esneklik sağlanmış.
Voice Over Yelda varsayılan sesi geliştirilmiş, ses seviyesi ve netliği biraz daha iyileştirilmiş.
Gözlemlediğim ekstralar olursa buraya not almaya devam edeceğim.

Bir artı da Braille noktasında.
Yazılan sözcüğü iki parmağı sola kaydırarak silme özelliği eklenmiş, bu özellik 8.2 için yani son stabil sürümü içinde mevcut değil. Ayrıca iki parmağı sağa doğru iterek de bir alt satıra geçebiliyorsunuz. Arama yanıtlama ve sonlandırma, uygulamalar arası geçişler ve komut aktifleştirmelerde yaşanan gecikmeler dışında en sağlam beta sürümlerinden biri olduğunu söylersem yerinde olur kendi deneyimlerimce.

inanın uygulamaların çökmesi, voice overin kendini resetlemesi gibi problemler kullandığım 8.1.3 resmi sürümünde daha çoktu. şu an nadir yaşıyorum bu sıkıntıları
ayrıca voice overin açık-kapalı etiketlerini zaman zaman seslendirmemesi problemi çözülmüş. geçenlerde bir arkadaş mail grubunda kilitli ekranda mesaj yanıtlarken doğrudan dokunarak modunda yazamadığını, sistemin standart yazmaya ittiğini söylemişti. maalesef o noktada bir iyileşme yok.
arkadaşlar sizde de braillede kısaltmalı yazarken bazı hece kısaltmaları rakamların alttan yazılışları gibi algılanıyor mu?
bu arada siriye hangi komutu verdiysem, ne söylediysem gelen mesajı okutamadım. mesaj gönderebiliyorum, e-postalarımı okutuyorum. ancak: gelen mesajları daha doğrusu siriyle göndermediğim hiç bir mesajı okutamadım.