emoji bulmanın kısayolu var mı?

mail grubunda, emojileri nasıl hızlıca bulup, yazışmalarımıza, mesajlara vs ekleyebileceğimiz sorulmuş ve bazı yanıtlar verilmiş; kendi önerilerimle de birleştirip foruma taşımak istedim. problem malum aslında, yüzlerce ifade arasından metne eklemek istediğimiz emojiyi bulmak kolay olmayabiliyor. bunun pratik bir yolu olamazmı? çözüm önerilerini şöyle sıralayabiliriz.

  1. klasik yöntem: üç parmak sola ve sağa iterek sayfa kaydırmak. VoiceOver emoji numarası ve kategorileri okuduğu için eğer emoji numarası aklımızdaysa daha az hareketle, daha hızlı şekilde istediğimiz emojiye ulaşabiliriz.
  2. sözcük kestirmesi atamak: şuda mümkün, ayarlar_genel_klavye_metin değişimine gidin. ifade kısmına eklemek istediğiniz emojiyi yazın. kestirme kısmına da 2 3 harflik bir kısaltma yazın ve kaydedin. artık o kısaltmayı her yazdığınızda ilişkilendirilen emoji çağrılmış olur(MBrailledeki rumuz gibi). zamanı ve enerjisi olanlarımız bu yolla çılgın kısaltma hiyerarşileri oluşturup yüzlerce emojiyi hızlıca çağırabilirler sanıyorum.
  3. MBraille kullananlar için rumuz çağırmak. engin yılmazın dağıttığı bir mb dosyasından söz ediliyor, onu MBraiilede rumuz dosyası olarak yerleştirip çalışabilirsiniz. biraz azimliyseniz kendiniz de rumuz dosyaları oluşturabilirsiniz, basit metin dosyalarıdır her türlü platformda oluşturulup MBrailleye gösterilebilir. programın yardım dökümanında geniş bilgi mevcut.
  4. ios emoji önerilerini kullanma: ios 10 ile gelen bu özellik şöyle çalışıyor: mesaj yazdığınızı düşünün, normalde kullandığınız yazı klavyeleriyle yazmayı bitirdiğinizde emoji klavyeye geçiyorsunuz. daha sonra yazının bulunduğu metin alanına tekrar geldiğinizde Voice Over metninizdeki kelimelerle eşleşen emoji olup olmadığını anons ediyor. eğer emoji varsa, rotordan emoji ayarına geliyor, daha sonrada kelimelere karşılık önerilen emojileri metnimize uyguluyoruz.

yukarıda yazdığım yöntemlerden 2 ve 3 yöntemleri öneriyorum. en pratik emoji yerleştirme yolu kestirme oluşturmak gibi görünüyor bence, karar sizin tabi. dağınık oldu ama umarım yardımcı olabilmişimdir.
not: MBraille'nin popülerliğini yitiriyor olması çok tatsız bir durum, konumuzla pek ilgisi olmasada söylemeden geçemedim.

Forum kategorisi: