çağrı merkezlerinde banka vb nasıl otomatik numara tuşlayabilirim?

yine mail grubunda sorulmuş bir soru, bildiğim kadarıyla yanıtlamak istiyorum. ios üzerinde kişilerimizin yada çağrı merkezlerinin dahili numaralarını tuşlamak için şu yöntemi kullanıyoruz. önce senaryoyu anlatayım,diyelim ki bir kurumda çalışan birisini arıyoruz ama her seferinde kişinin dahili numarasını tuşlamak istemiyoruz yada, bir çağrı merkezini("banka vb") ararken menüden istediğimiz seçeneğe elle tuşlama yapmadan ulaşmak istiyoruz.
bunu yapabilmek için: numaranın sonuna virgül işareti yahut p harfi ekleyip daha sonra dahili numarayı girip sonuna da # işareti ekliyoruz. eklediğimiz her virgül yada p 2 saniye bekleme anlamına geliyor. bir örnekle göstereyim.
02124589134,,,135#
böyle bir yazımda, virgüllerden önceki numara önce tuşlanır, daha sonra 3 virgüllük bekleme süresi sonrasında yani 6 saniye sonra 135 tuşlanır. eğer birden fazla aşamada dahili numara gireceksek: ilk dahiliden sonraki dahili numaraların sonuna #işareti yazılmaz. örneğin, bir çağrı merkezi menüsünde, tarife işlemlerinden sonra faturalı tarife işlemlerine ulaşmak için sırayla 3 ve 6 rakamlarını tuşlamamız gerektiğini farzedelim, arada da birinci tuşlamadan önce 4 saniye, ikinci tuşlamadan önce de 2 saniye bırakmamız gereksin. bu durumda şöyle yazarız:
4440999,,3#,6
not1: numara takımı ekranında virgül eklemek için önce shifte dokunup özel işaretleri görünür yapmamız gerekecektir. şöyle de yapabilirsiniz, bir metin penceresinden virgül yada p harfini kopyalayıp numara alanının uygun yerine de yapıştırabilirsiniz.
not 2: virgül ve p harfi aynı işlevdedir. fakat p harfinin küçük olması lazım yani P değil p yazacağız.
not 3: ios 10.3.1 kullanıyorum, # işareti koyduğumda VoiceOver bunu kare tuşu olarak anons ediyor; aynı biçimde kare tuşuna basınca da numara işareti şeklinde anons edecektir, bu sizi yanıltmasın. kare işareti yada numara işareti diye geçer aynı işarettir.
not 4: çok ilginç numara işareti koymadan da semboller çalıştı bunu bilmiyordum.
bunun dışında bir başka benzer yol daha var, onu da ayrı bir gönderiyle anlatırım inşallah. kolay gelsin.

Forum kategorisi: 

ikinci yöntem

yukarıdaki gönderide benzer bir yol daha var demiştim, o da aynı çevirmenin otomatik değilde bizim onayımızla olanı oluyor. bunu yapmak için de virgül yerine noktalı virgül yazıyoruz tek fark bu. şöyle bir şey:
02123588676;135
ortaya çıkan sonuç şu oluyor, 135 nolu dahili numarayı tuşlamak için bizim onay vermemiz gerekiyor bu durumda. görüşme ekranında en alttaki gizle butonuna çift dokunduğumuzda dahili görünür oluyor. çevir dediğimizde çevriliyor. çağrı merkezlerinde bu 2 yolu konbine ederek de kullanabilirsiniz, yani ilk aşamayı onaylı ikinci aşamayı otomatik tuşlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
örnek: 02123677656;1#,,
buradaki çift virgülün 4 saniye gecikme oluşturduğunu aklınızdan çıkarmayın. santralin durumuna göre bu ayarlamalar yapılabilir.
not 1: bu aslında ios üzerinde kodu elle girmeden butonlar vasıtasıyla da yapılabiliyormuş fakat ben VoiceOverle başaramadım. ipucu vermek isteyen olursa sevinirim.
not2: numara işareti kullanmak ve kullanmamak konusunda emin olamadım hala farklı çağrı merkezlerinde farklı sonuçlar oluşuyor.
umarım yardımcı olayım derken kafanızı karıştırmamışımdır.
sevgiler.