İşe Giderken Uyanmak için Saatimi Nasıl Kurabilirim?

Saat uygulamasının ikinci sekmesi alarm sekmesidir. iOS cihazınızı bir çalar saat olarak kullanmanız mümkün. En basit anlamıyla sağ üst köşedeki ekle düğmesine basın, saat ve dakikayı belirleyin ve kaydet düğmesine basın. Böylece alarm eklenmiş olacaktır. Daha sonra aynı alarmı kullanmak isterseniz yalnızca saat uygulamasına girmeniz, alarm sekmesindeyken daha önce eklediğiniz alarma çift dokunarak açık yapmanız yeterli olacaktır. Ancak ekleme alanındaki diğer detayları da merak ediyorsanız, aşağıdaki adımlara gözatmak isteyebilirsiniz.
• Sağ üst köşede bulunan ekle düğmesine basın.
• Parmağı sağa doğru süpürerek Saat seçici öğesini bulun. Seçici öğe üzerinde parmağınızı yukarı aşağı sürükleyerek istediğniz saati seçin.
• Bir kez daha parmağı sağa süpürerek Dakika seçici öğesini bulun ve aynı biçimde parmağı yukarı aşağı iterek dakikayı ayarlayın.
• Bir kez daha parmağı sağa süpürdüğünüzde, Yinele asla düğmesini görürsünüz. Eğer yalnızca bir kez değilde belirlediğiniz günlerde ayarladığınız alarmın çalmasını istiyorsanız, buraya çift dokunun. Karşınıza pazartesiden başlayarak tüm günlerin bulunduğu bir liste gelir. Alarmın hangi günler çalmasını istiyorsanız, o günlere çift dokunarak seçili hale getirin. İşiniz bittiğinde iki parmakla sararak geri yapın ve ekleme ekranına geri dönün.
• Alarm eklemedeki yineleden sonraki alan etiket bölümüdür ve varsayılan olarak alarm yazar. Bunu değiştirmek istiyorsanız çift dokunun, metni sil düğmesine çift dokunun ve dilediğiniz etiketi yazın. İşiniz bitince yine geri yapın.
• Etiket bölümünden sonra ses bölümü karşınıza çıkar. Buraya çift dokunarak alarm için kullanılacak sesi seçebilirsiniz. Sesler karşınıza liste şeklinde çıkacaktır. Bir sesi dinlemek için üzerine çift dokunun. Çift dokunduğunuz ve duyduğunuz ses seçili olacaktır. O nedenle en son hangi sesi dinlediyseniz, o ses seçili kalır. İşiniz bitince yine geri yapın.
• Alarm ekranındaki son bölüm erteleme anahtarıdır ve varsayılan olarak açıktır. Bunu kapatırsanız, alarm ertelenmez ve kapadığınızda bir kez daha çalmaz. Özellikle sabah kalkmak için ayarlıyorsanız bu anahtara dokunmamanızı ve açık bırakmanızı öneririz.
• İşiniz bittiğinde sağ üst köşedeki kaydet düğmesine bastığınızda artık alarm eklenmiş olur. Alarm sekmesinde bu alarm hep görünür. Alarm sekmesine girdikten sonra eklediğiniz alarm bir anahtar şeklinde kapalı ve açık biçimde değiştirilebilir. Eğer aynı alarmı yeniden kullanacaksanız, çift dokunarak açık duruma getirin. Eğer yineleme özelliğini açtıysanız, her seferinde alarmı açık duruma getirmeniz gerekmez. Yukarıda anlattığımız alarm ekleme ekranında tüm alanlarda işlem yapılması zorunlu değildir. Erteleme, Ses, Yineleme gibi bölümleri varsayılan ayarlarıyla kullanmanız mümkündür.

Kategori: