Bir sayfa içerisinde hızlı bir biçimd nasıl gezinirim?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir sayfadaki tüm elementleri teker teker okumak istiyorsanız, sağ sol süpürme hareketlrini kullanabilirsiniz. İstediğiniz noktadan itibaren iki parmağı aşağı doğru iterek kalan kısmı okuyabilirsiniz. Parmağı aşağıdan yukarı iterek de sayfayı en başından okuyabilirsiniz.
Eğer çok büyük bir sayfaysa 3 parmağı yukarı iterek sayfanın alt kısımlarına hızlıca ulaşmanız da mümkün.
Bütün bunların yanında, sayfa elementlri arasında hızlı biçimde dolaşmanız da mümkün. Bunun için ayarlar, Genel, Erişilebilirlik, Voice Over, Rotor bölümlerine girip internet sayfalarında dolaşma birimi olarak kullanmak istediğiniz bazı öğeleri seçili hale getirmenizi öneririz. Başlıklar, form alanları, düğmeler, bağlantılar, metin alanları en sık kullanabileceğiniz öğeler arasındadır. Dilerseniz ziyaret edilmiş ve ziyaret edilmemiş bağlantılar, arama alanları gibi elementleri de rotora ekleyebilirsiniz.
Bu İşlem sonrası bir internet sayfasına girdiğinizde önce Rotordan hızlıca gitmek istediğiniz elementi seçin. Örneğin GETEM sayfasını ziyaret ettiyseniz form alanlarını seçin ve parmağınızı aşağı iterek kullanıcı adı kısmına hızlıca ulaşın.
Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra, yine parmağı aşağı iterek eser adı kısmına gelin ve aramak istediğiniz eser adını yazın.
Arama işlemi sonrası artık rotordan başlıkları seçin. Böylece parmağı aşağı yukarı ittiğinizde başlıklar arasında sonuçları göreceksiniz. İstediğiniz sonuca çift dokunduktan sonra, yine parmağı aşağı iterek ilk ayrıma ulaşabilir ve çift dokunarak dinlemeye başlayabilirsiniz.

Kategori: