iOS9 Beta 4 yayınlandı

iOS9'un halka açık olan 3. Betasının yayınlanmasının üzerinden 2 hafta geçti ve Apple hız kesmeden 4. Betayı da yayınladı.
13A4305g kodlu güncelleme, Beta kullanıcıları tarafından cihaz üzerinden yazılım güncelleme vasıtasıyla veya Apple geliştirici merkezinden indirilerek yüklenebiliyor.
Xcode 7 Beta 4 de aynı zamanda yayınlandı.
Beta 4'ün en göze çarpan özelliği, iOS8.4 ile kaldırılan müzik uygulamasındaki ev paylaşımının yeniden eklenmesi. Beta 4, aynı zamanda Apple'ın yeni iPod touch cihazına da geldi.

iOS9 Beta 4 yeni eklenenler listesi:

iOS8.4 ile kaldırılan müzik uygulamasındaki ev paylaşımı özelliği, iOS9 Beta4 ile yeniden geldi. iTunes sorumlusu Eddy Cue bir açıklamasında, bu özelliğin yeniden ekleneceği müjdesini vermişti. Şimdi bu sözü yerine gelmiş oldu ve kullanıcılar Beta4 ile tekrar bu özelliğe kavuşmuş görünüyor.

Apple tarafından piyasaya sürülen yeni A8 işlemcili 64 bit iPod touch kullanıcıları da, iOS9 Beta4 güncellemesini cihazlarına yükleyebilecekler. Apple, bu model için de bir profil ekledi.

iOS9 Beta3'de kamerada ses tuşlarının resim çekebilme özelliği çalışmamaya başlamıştı. iOS9 Beta4 ile düzeltilmiş ve artık ses tuşları resim çekmek için kullanılabiliyor.

Ayarlardaki bildirim ayarları simgesi, kırmızı olarak değiştirilmiş.

iOS9 ile gelen bir özellik de, iPad kullanıcılarının başka işlerini yaparken video izleyebilmelerini sağlayan bir işlevdi. Beta4 ile, bu özellik Podcast uygulamasına da getirilmiş.

Uygulama değiştiricideki Handoff simgesi, uygulama değiştiricinin en alt kısmına taşınmış.

iOS9 Beta4 için keşfedilebilen yenilikler, şimdilik bunlardan ibaret. Yeni özellikler olduğunda, haberimize eklemeler yapılacaktır.
iOS9'un, güzün kullanıcılarla buluşacağı tahmin ediliyor. Duyurulmasından itibaren yaklaşık 1 buçuk ay içinde, 4 güncelleme aldığı göz önünde bulundurulursa, Apple iOS9 için gerçekten sıkı çalışıyor.
Erişilebilirlikle ilgili yenilik ve değişiklikleri, cihazlarımıza iOS9 Beta 4 yüklediğimizde göreceğiz.
Her ne kadar iOS9 ile özellikle Braille konusunda ciddi ilerleme kaydedilse de, genel kararlılık olarak ilk 3 beta bize istenen performansı vermemişti. Özellikle Beta3 ile, Voice Over performansında ciddi yavaşlama ve kararsızlıklar göze çarpmaktaydı. Özellikle Mail uygulaması, erişilebilirliğini ciddi anlamda kaybeden uygulamalardan biriydi.
Bakalım ilerleyen zamanlar bize neler gösterecek. Hep birlikte takip etmeye devam edeceğiz.

iOS9 Betalarını Beta 3 ile genele açık hale getiren Apple, iOS9 Beta 4'ü yayınladıktan 1 gün sonra da Public yani genele açık Beta 2'yi yayınladı.

Haber kategorisi: