Audio Defence : Zombie Arena

Uygulama açıklaması: 

Audio Defence : Zombie Arena, Papa Sangrée 1 ve 2'nin de geliştiricisi olan Somethin' else tarafından geliştirilmiş bir oyun. Oyun tamamen görme engelliler için tasarlanmış. O nedenle ekranda herhangi bir görüntü veya grafik bulunmuyor. Oyun tamamen sese dayalı, 3D stereo ses ile oynanıyor ve oyun esnasında kulaklık kullanılması gerekiyor.

Oyunda siz kör savaşçısınız ve DR. Bastard tarafından karşınıza çıkartılan farklı özellik ve güçteki zombilerle savaşmanız gerekiyor.
Başlangıçta elinizde basit bir tabanca tarzı silah bulunuyor. Devamında topladığınız elmaslar veya parayla yeni silahlar alabiliyorsunuz. Oyunda toplam 14 çeşit silah var ve her silahın farklı özellikleri var. Oyundaki en etkili ve güçlü silah, Sonic top veya Sonik otomatik silah.
Oyunda 20 farklı seviye, 11 farklı özellikli zombi türü ve 15 çeşit zombi, 14 silah çeşidi ve 4. seviyeye kadar yükseltilebilen silahlar bulunuyor.
Oyun temelde iki ana bölümden oluşuyor. Challenge ve Endless mode. Challenge modunda DR. Bastard karşınıza her seviyede farklı zombiler çıkartıyor. Bunlarla nasıl savaşacağınızı açıklıyor. Challenge mod da da kendi içinde bölümlerden oluşmakta. Her bölüm de farklı seviyeler var ve her seviyede karşınıza çıkan zombilerin gücü, sayıları, geliş yoğunlukları ve kullanılan silahlar değişebiliyor. Bir bölümde tutturmanız gereken 3 hedef var. Daha doğrusu, bir bölümü tamamen bitirmek için açmanız gereken 3 kilit var ve bu kilitler tamamen açıldığında bölüm bitmiş oluyor. Bunlardan bir tanesi, o bölümü ölmeden bitirmek. Bununla birinci yıldızı açmış oluyorsunuz. İkincisi, oyun tarafından belirlenen sürede bölümü bitirmeniz gerekiyor. Eğer oyun 60 saniyede bu seviye bitecek diye belirtmişse, size ölmeden 61 saniyede bitirseniz bile süre kilidini açamamış olursunuz. 3. kilit ise, isabet kilidi. Bu kilidi aşabilmek için de, öldürdüğünüz zombileri oyunun belirlediği isabet oranında vurmanız gerekiyor. Yani, zombiler tam karşınızdayken de ateş ederseniz, hafif sağ veya soldayken de ateş ettiğinizde zombiler ölebiliyor. Ancak tam karşınızdayken vuruşlar, sapan atışlara göre daha etkili oluyor. Haliyle, isabet doğruluğunuz oyun tarafından hesaplanıyor ve o seviyede istenen doğruluğu tutturursanız, isabet yıldızı da açılmış oluyor.
Bu bölümlerde aldığınız paralar ve elmas toplama kısmında topladığınız elmaslarla, yeni silahlar alabiliyorsunuz. Bazı seviyelerde oyun sizi yeni silah almaya zorluyor. O bölümü oynamak için mutlaka belirli bir silaha ihtiyaç vardır ve onu almadan o kısmı oynamanıza izin vermiyor.
Oyunun ikinci bölümü ise, Endless mode, yani bitmeyen ya da sonsuz mod. Bu mod hiç bitmiyor, ta ki ne zaman ölürseniz, o zaman bitiyor. O yüzden bu oyunun bitirilmesi söz konusu değil.
Oyunda farklı özellikte zombiler olduğundan söz etmiştik. Mesela, testereli zombiler, gaz atan zombi, hulk, gibi... testereli zombi testeresiyle sizi kesmeye çalışırken, gaz atan zombi büyük bir patlamayla etrafındaki her canlıyı öldürüyor...
Fazla uzun olmamakla beraber, biraz oyunun oynanışından bahsedelim:
Oyunu açtığınızda arena ile başlıyorsunuz ve oynarken belli hareketler var. Oyunda 2 çeşit oynama şekli var. Birisi tilt yani döndürüp sarsarak, diğeri de swipe, yani ekranda parmağınızı kaydırarak. Ben ikinciyi yani swipe modunu tercih ediyorum. Tilt modunda,, kulaklıkla oynadığımız için kablo dolaşıyor, otururken zor oluyor. Ancak bunu tercih ederseniz, oyun telefondaki hareket sensörü vasıtasıyla hareketinizi algılıyor ve cihazı döndürdüğünüz yöne dönmüş oluyorsunuz.
Swipe modunda ise, oturduğunuz yerde cihazı döndürmeden, ekranın üst kısmında sağa veya sola kaydırarak istenen yöne dönüyorsunuz. Bu, otururken daha rahat oynanıyor ve ben bunu tercih ediyorum. Oyunda ateş etmek için ekranın üst kısmına dokunmanız yeterli. Silahı doldurmak için parmağınızı aşağı kaydırıyorsunuz. Silah değiştirmek için de, parmağınızı yukarı kaydırıyorsunuz. Unutmadan, oyunu oynamak için telefonu yatay tutmanız gerekiyor. Oyun esnasında Voice Over kapatılabilirrken, kapatmadan da oynayabilirsiniz. Oyundaki gereksiz açıklamaları dinlememek için, ekranın altına dokunun. İngilizce bilen arkadaşlar için, oyunun bir de blogu var. Oyunla alakalı detaylı bilgi için:
http://www.audiodefence.com/blog/
adresinden blogu takip edebilirsiniz.
İngilizce, oyunun Podcastını indirip dinlemek için:
http://www.applevis.com/sites/default/files/podcasts/AppleVisPodcast614.mp3
bağlantısını kullanabilirsiniz. Ayrıca, Audiogames.net sitesinde oyun açıklamasını okumak için:
http://audiogames.net/db.php?id=Audio+defense,+zombie+arena&submit=submit
bağlantısına gidin.
Oyunu elimden geldiğince açıklamaya çalıştım ancak, oynamadan bir çok nokta anlaşılmayabilir. Oyun 5.29TL gibi bir ücretle satılıyor. Verdiğiniz paraya değeceğinden eminim.

Uygulama kategorisi: 

Oyunlar

Uygulama erişilebilir mi?: 

Tamamen erişilebilir

Düğme etiketleri: 

Tüm butonlar etiketli

Hangi cihaz/cihazlarda test edildi?: 

iPhone5S
iPad

Uygulama ücretli mi?: 

Ücretli

4 Yorum

Ynt: Audio Defence : Zombie Arena

Merhabalar. Ben bir ek yapmak istiyorum. Yukarıda bahsedilen dönme yöntemlerinden bir üçüncüsü daha var. "Gyro" diye yazılan bu dönme yönteminde cihazla birlikte kendi etrafınızda dönerek örneğin, kendi etrafınızda dönmenize izin veren bir sandalyede oturuyorsanız bu yöntem işinize yarayabilir. Oyunu açtığınızda ve dönen sandalye ile döndüğünüzde oyunda da döndüğünüzü hissedeceksiniz. Bunu ayarlamak için oyun ana menüsünden "Settings" düğmesine basınca burada "Aiming" gibi bir başlıktan sonra ilk seçeneği işaretliyorsunuz. Sonra da en altdaki "Ok" düğmesine basarak kaydediyorsunuz. Umarım yardımcı olabilmişimdir?

Ynt: Audio Defence : Zombie Arena

Bu modda ayaktayken çok daha sürükleyici bir oyun deneyimi oluyor ve rahatlıkla her yöne dönebiliyorsunuz. Farklı bir oyun deneyimi yaşamak isteyenlere tavsiye ederim.

Ynt: Audio Defence : Zombie Arena

Merhaba, uygulama galiba kaldırılmış. AppStore linkine tıklayınca şöyle bir uyarı veriyor: İstediğiniz öğe şu an Türkiye mağazasında yok, ancak ABD mağazasında mevcut.
Ancak mağaza değiştirince de öğe yok diyor.

Ynt: Audio Defence : Zombie Arena

Merhaba, maalesef, bu geliştiriciye ait diğer oyunlarla birlikte bu oyun da kaldırılmış. Muhtemelen bunlar 64 bit güncellemesini yapmadılar. PapaSangre 1 ve 2 ve Night jar adlı diğer oyunları da diğer kaldırılanlar. Gelecekte tekrar bunları AppStore'da görüp göremeyeceğimizi de bilemiyorum. PapaSangre kesinlikle süper bir oyundu.